Wieczornica niepodległościowa

„Sto lat…” – tę znaną piosenkę zaśpiewali uczniowie naszej szkoły w piątkowy wieczór 9 listopada, tuż przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem jednak te często słyszane słowa miały podwójny wymiar, bowiem co najmniej stu kolejnych lat życzyli swojej Ojczyźnie młodzi Polacy, uczęszczający na co dzień do szkoły imienia Orła Białego.

Galeria zdjęć

Uroczystość zorganizowana dla całej społeczności lokalnej zgromadziła w budynku szkolnym prawie 150 gości, którzy mieli okazję wziąć udział w tej niepowtarzalnej inicjatywie. Punktualnie o godzinie 18.00 na znak pamięci o wszystkich poległych w obronie Niepodległej przyniesione przez uczestników wieczornicy lampiony rozświetlili harcerze, by chwilę później wraz z wszystkimi chóralnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. W atmosferze zadumy, refleksji
i nostalgii wysłuchać można było nie tylko wzruszających strof poezji, ale także wsłuchać się
w patriotyczne utwory muzyczne. Z kolei uczestnicy koła historycznego przedstawili historię państwa w przystępnej pigułce. Dodatkowym punktem wieczornicy było wręczenie nagród laureatom konkursu „Olsztyn 100 lat temu”. Przybyli mogli podziwiać ponadto prace stworzone przez uczniów w ramach projektu „Sto słów dla niepodległej”, obejrzeć wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, a także zobaczyć najładniejsze prace konkursu plastycznego „Dla Niepodległej”.
Uroczystość uświetniła tę wyjątkową rocznicę i podkreśliła, jak wielkie znaczenie dla uczniów naszej szkoły oraz wszystkich uczestników wieczornicy ma obchodząca swój wielki jubileusz Polska wolna i niepodległa.

Paweł Juras
nauczyciel języka polskiego