Szpital Pluszowego Misia

„Szpital Pluszowego Misia” to projekt edukacyjny kierowany do dzieci w wieku  młodszym, w którym uczestniczyła grupa świetlicy z kl II A ze SP 18 w Olsztynie podczas półtoragodzinnych zajęć.

Akcja ma na celu zmniejszenie u dzieci lęku przed szpitalem i białym fartuchem oraz kształtowanie proorientacji zawodowej w zakresie medycyny i wyboru zainteresowań edukacyjno-zdrowotnych.

Studenci medycyny Szpitala Klinicznego w Olsztynie 17 I 2020 wcielili się w role lekarzy i wraz z dziećmi leczyli misie. Niejako poprzez odwrócenie ról, gdzie dziecko staje się rodzicem swojego ukochanego pluszaka, a leczenie nie dotyczy bezpośrednio jego, studenci/lekarze/ mieli szansę dotarcia do malucha z każdą informacją.

Podobnie dzieje się w innych miastach kraju, na wydziałach lekarskich, jest to akcja ogólnopolska.

Grupa 20 uczniów kl II A, była podzielona na 4 grupy działań lekarskich pod okiem konsultantów lekarskich, w których prowadzili praktyczne zabiegi lekarskie z równocześnie przekazywaną wiedzą medyczną. Projekt wzbudził duże zainteresowanie, radość, zaciekawienie wśród bawiących się w lekarzy dzieci, akceptację rodziców oraz wychowawcy kl II A. Zajęcia w/w wymienionym projekcie zostały zorganizowane przez wychowawcę świetlicy gr 4- panią Anię Kopowską – Bezuszko przy współpracy z jednym z rodziców z tejże klasy – panią Magdaleną Przeradzką.

Z doświadczenia wiemy, że dzieci bardzo chętnie angażują się w taką zabawę jednocześnie czerpiąc z tego niesłychanie ważną wiedzę o leczeniu, zawodzie lekarza, pielęgniarki i potrzebie odwiedzania lekarza w przypadku choroby. Poprzez zabawę możemy pokazać i wytłumaczyć na czym polegają poszczególne badania takie jak USG czy EKG, jednocześnie podkreślając, że są one bezbolesne. Bardzo często można spotkać się w przychodni czy szpitalu z płaczącymi dziećmi, które wręcz uciekają z gabinetów. Nie można się temu dziwić, w końcu każdy boi się tego czego nie zna i nie rozumie. ”Szpital Pluszowego Misia” daje szansę, by to zmienić. Jeśli dziecko zrozumie, że do lekarza nie chodzi się za karę, lecz po pomoc, chętniej będzie współpracowało z doktorami.

”Szpital Pluszowego Misia” to akcja nie tylko promująca służbę zdrowia ale także zdrowy styl życia. W projekcie poprzez  zabawę wykonawcy w/w działań przemycili wszystko: od zdrowego odżywiania, przez właściwy ubiór dostosowany do konkretnej pory roku po uprawianie sportów. Wszystko to zalecono misiom na końcu wizyty w gabinecie ‘’Pluszowego Misia’’.

Wychowawca świetlicy kl II A.