Cyfrowa szkoła

W tym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w projekcie rządowym „Cyfrowa Szkoła”.

W ramach tego projektu, w minioną środę – 17 kwietnia 2013r., gościliśmy u siebie reprezentacje ze szkół zorganizowanych w „Sieć 9”. Miło nam było powitać gości ze: Szkoły Podstawowej – Brzozie Lubawskie, Szkoły Podstawowej – Czerwonka, Zespołu Szkół – Kurzętnik, Szkoły Podstawowej – Tylkowo, oraz najliczniejszą grupę ze Szkoły Podstawowej nr 34 – Olsztyn.

Z ramienia Centrum Edukacji Obywatelskiej II Spotkanie ,,Sieci 9” prowadziła pani Małgorzata Borowska – Leszczyszyn.

Tego dnia w naszej szkole odbywały się lekcje otwarte, które są jednym z wymagań programu ,,Cyfrowej Szkoły”. Głównym ich celem było przedstawienie zastosowania narzędzi TIK, które wspierają realizację podstawy programowej. Lekcje otwarte dla uczestników konferencji poprowadzili następujący nauczyciele:Anna Pochlid-język polski,Irena Dusza-historia, Joanna Michałowska-Stomma-muzyka,Monika Rzeźnik-matematyka, Zdzisław Fabisiak-przyroda, Tomasz Borawski – język angielski. Scenariusze zajęć zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły. Pani Dyrektor Marzenna Życzko przedstawiła wykorzystanie ,,Google Apps” oraz innych programów do pracy w szkole.

Druga część spotkania dotyczyła wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami. Zainteresowani tematem wykorzystania systemu do tworzenia testów i ankiet oraz stroną do szybkiego sprawdzania realizacji celów lekcji oraz sprawdzianu i podsumowania wyników ankiety mieli okazję wziąć udział w warsztatach z systemem iVote oraz stroną www.jakzosia.com.prowadzonych przez panią Małgorzatę Jastrzębską. Z panią Ewą Szymańską można było poćwiczyć tworzenie własnych gier i zabaw, pomocnych w prowadzeniu zajęć przy pomocy strony learningapps.org. Ciekawą propozycję urozmaicenia zajęć lekcyjnych, polepszenia efektów edukacyjnych uczniów, budowę komiksu, strony lyricstrainning.com/ang.pl/youtube.com/ebook/blog i wykorzystanie blogu na lekcji wychowawczej przedstawił pan Tomasz Borawski. Pani Irena Dusza przeprowadziła szkolenie na temat zastosowania darmowego programu ,,Popplet” a pan Grzegorz Ciećwierz z ,,Hot Potatoes”, przy pomocy których można tworzyć „mapy myśli”, metaplany na wybranych zagadnieniach z różnych przedmiotów, budowę testów, krzyżówek i quizów.

Na zakończenie części warsztatowej można było zapoznać się z tym, jak budowano klasową stronę internetową, którą zastosowano w pracy wychowawczej.

Pani Katarzyna Pietrzyk (SP Tylkowo) omawiała stronę internetową zawierającą gry edukacyjne na tablicę interaktywną: www.klasoteka.pl oraz stronę poświęconą tablicom Smart www.tablice.net, która zawiera propozycje lekcji dla wszystkich przedmiotów.

Spotkanie,, Sieci 9” przebiegło w bardzo miłej atmosferze i oprawie, o którą bardzo zadbała Dyrekcja naszej szkoły. Zauważyli to nasi goście głośno chwaląc na blogu ,,Sieci 9”:

„Dobrze zorganizowane spotkanie. Ciekawe zastosowania TIK. Miła, twórcza atmosfera. Koleżanki i Koledzy z 18-ki chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pani Dyrektor rozjaśniła nam pracę w chmurach i zaprosiła na smaczny obiad.